lindeskolan_logo

Vilket program är du?

Det har aldrig funnits fler valmöjligheter än nu på Lindeskolan. 12 nationella program och möjlighet att elitsatsa på idrott genom Idrottscollege

 

Vilket program är du?


Det har aldrig funnits fler valmöjligheter än nu på Lindeskolan. 12 nationella program och möjlighet att elitsatsa på idrott genom Idrottscollege

Elev för en dag

 

Var med på några riktiga gymnasielektioner, käka lunch och känn av stämningen i korridoren. Det kan du göra som bokar in en prova på-dag på Lindeskolan.

 

Studie- och yrkesvägledare


Fredrik Nordmark
fredrik.nordmark@lindesberg.se
073-980 17 14

Mari Elfving

mari.elfving@lindesberg.se

072-018 70 57
0581-81361



Rektorer

 

Gymnasiechef
Staffan Hörnberg
staffan.hornberg@lindesberg.se
0581-813 45, 070-298 14 06

Rektorer

Per Wernborg
per.wernborg@lindesberg.se
0581-813 17, 070-695 13 17
(IM, RL ,Idrottscollege)

Johan Dietrichson
johan.dietrichson@lindesberg.se
0581-813 42, 070-301 57 99
(EK, ES, SA, VO)

Andreas Blom
andreas.blom@lindesberg.se
0581-813 91, 070-280 13 91
(BA, EE, FT, IN, TE)

Anna-Maria Borgshed
anna-maria.borgshed@lindesberg.se
0581-813 56, 070-528 13 56
(BF, IM-SI, NA)

Ditt gymnasieval är viktigt.


Att välja gymnasieskola och program är ett stort och viktigt steg på väg mot vuxenlivet. För några känns det svårt, andra har redan bestämt sig och känner sig säkra på sin sak. Oavsett om du är säker eller osäker, att göra val i livet är aldrig lätt och det är alltid bra att undersöka vilka alternativ du har – vad du väljer men också vad du väljer bort. Kom och träffa oss, våra kollegor samt elever från våra tolv program! Vi hjälper gärna till med alla dina funderingar! Och du – välj med hjärtat!

 

Hur ska jag välja?


Gör ett val baserat på kunskap och intressen.

Ta hjälp av studie- och yrkesvägledaren på din skola och besök oss som Elev för en dag och på GYO-dagen.

Fråga föräldrar, syskon och kompisar om råd, men bilda dig sedan en egen uppfattning.

Det är du som ska göra valet.

Högskole­förbere­dande och yrkes­förbere­dande


Det finns många program att välja mellan, och även om de kan se ganska lika ut finns det mycket som skiljer dem åt. En del är teoretiska, andra mer praktiska. En del är till för dig som vill plugga vidare efter gymnasiet, andra för dig som vill börja jobba direkt efter gymnasiet.


Vill du läsa vidare efter gymnasiet? Kolla upp vilken behörighet du behöver till olika högskoleutbildningar.

Utbildningsinfo

Var väljer jag?


Gymnasieantagningen i Örebro län sköter antagningen till årskurs 1 för alla kommunala och fristående gymnasieskolor i länet.

Gymnasieantagningen

Kontakt

Lindeskolan
Lindesbergs kommun
Nyborgsgatan
711 34 LINDESBERG

0581-810 00
lindeskolan@lindesberg.se

 

 

Följ oss

följ_oss_på_fb
följ_oss_på_insta