lindeskolan_logo

Elevhälsa på distans

Här kommer tips råd och länkar som hjälp till Dig att hantera din hälsa och mående i dessa speciella tider.


Elevhälsa på distans


Här kommer tips råd och länkar som hjälp till Dig att hantera din hälsa och mående i dessa speciella tider.

Livsstil - matvanor, motion, sömn
Psykisk hälsa och ohälsa
Tips för att må bra under distansundervisning
Lathund för vardagsrutiner
Studieteknik

Välkommen till Elevhälsan


Vi finns i E-huset . Elevhälsan fungerar som vanligt.

Vi är många inom Elevhälsan och både du som elev och vårdnadshavare är välkomna att kontakta oss.

Elevhälsa är ett samlingsnamn på all den personal som arbetar med hälsa, omsorg, vägledning och specialpedagogik för eleverna.


Vi som arbetar i elevhälsan är:

• kuratorer

• skolsköterskor

• specialpedagoger
• studie- och yrkesvägledare

• trygghetssamordnare

Elevhälsan är en del av utbildningen och ska stödja elevernas utveckling mot utbildningens mål. Vår ledstjärna inom elevhälsan på Lindeskolan är samverkan mellan de kompetenser som behövs för att nå den bästa lösningen för eleven.

Studie- och yrkesvägledare

 

Mari Elfving

mari.elfving@lindesberg.se

072-018 70 57
0581-81361

Kontakt elevhälsoteam


Skolsköterskor

Gunilla Petersson
IN, EE, TE, NA, SI, SA, gysär
gunilla.petersson@lindesberg.se
0581-813 20


Ann-Marie Naulén-Lundin
ES, RL, IM
Ann-marie.naulen-lundin@lindesberg.se
0581-813 49


Anneli Sköld
BA, BF, FT, VO, SA, EK, SI

anneli.skold@lindesberg.se
0581-81381


Skolläkare

Skolläkare nås genom skolsköterska


Kuratorer

Charlotta Perselli
SI, EE, TE, RL, IN, BF
charlotta.perselli@lindesberg.se
0581-813 94, 070-6981394


Katarina Leskinen
SA ,HU, EK, ES, BA, FT, VO, NA, Idrottscollege

katarina.leskinen@lindesberg.se
0
581-81341, 070-780 98 61


Katarina Doverud

Katarina.doverud@lindesberg.se

076-723 46 39

IM, kommunens aktivitetsansvar ( KAA)


Skolpsykolog

Teodor Ek

Teodor.ek@lindesberg.se

0581-811 90


Ungdomskonsulent
Nina Nilsson
IM
nina.nilsson@lindesberg.se
0581-813 65, 070-309 50 77


Specialpedagoger
Gunvor Persson
BF, EE, IM, NA, RL, SI, TE
gunvor.persson@lindesberg.se
0581-813 63, 070-283 70 88


Pamela Lundholm Bjursbo
pamela.bjursbo@lindesberg.se
BA, EK, ES, FT, HU, SA, VO
0581-813 82, 076- 724 24 56


Trygghetssamordnare

Mikael Andersson

mikael.sten.andersson@lindesberg.se

0767-257690

Kontakt

Lindeskolan
Lindesbergs kommun
Nyborgsgatan
711 34 LINDESBERG

0581-810 00
lindeskolan@lindesberg.se

 

 

Följ oss

följ_oss_på_fb
följ_oss_på_insta