Translate site

Lindeskolan håller en debatt med inbjudna politiker: ”Vi har själva valt ut ämnen”

Du missar väl inte politikerdebatten idag kl 13? Våra duktiga samelever har ordnat allt själva, och uppmärksammas i pressen. Det är även elever som själva fått bestämma ämnena som det ska debatteras kring. De tre ämnen som röstats fram är miljö, jämställdhet och integration. Varje parti i kommunen har en representant, antingen kommun- eller riksdagspolitiker, som kommer få svara. Vecka 36 hålls det skolval på Lindeskolan, även det ordnat av elever på Samhällsprogrammet, och vi hoppas att politikerdebatten ger en möjlighet att bilda sig en uppfattning om vilket parti som förtjänar din röst. Läs mer i Nerikes Allehanda här.länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Uppdaterad: 2018-08-30