Translate site

VINNARE AV LINDESKOLANS KULTURPRIS 2018

foto Gunilla Eklund ES16

ORD

Språkets rytm återkommer som en våg. Kompositionens upprepningar förstärker och fördjupar. Texten fångar i några korta stycken en stark känsla av längtan och övergivenhet, som dock vänds i en förhoppning om förändring. Priset i kategori ORD går till texten Svullna ögon och ändlösa nätter av Wilma Johansson, SA16A

BILD

Känslighet och kontraster föll juryn i smaken. Den avskalade bilden med perfekt detaljskärpa har en väl avvägd komposition av ljus och mörker. Priset i kategori BILD går till ett fotografi av Gunilla Eklund ES16

LJUD

I kategori LJUD har vi lagt tyngdpunkt på ett arbete som gjorts i eget utförande från idé till färdig produktion. Låtskrivande, musicerande, sång och producerande har gett en ljudbild som vi vill höra gång på gång. Därför går priset till Andreas Palm ES15 för produktionen Forgiveness.

RÖRELSE

Sparsmakad. Suggestiv. Överraskande. Text, bild och musik samspelar till en helhet. Rytmen i text och musik har en perfekt avvägning, som gör den korta animationen till en liten pärla. Priset i kategori RÖRELSE går till animationen Dip to black and white av Gunilla Eklund ES16

Se alla bidragen här

Uppdaterad: 2018-06-12